top of page

רפטינג

ישנן דרכים רבות לחוות את העולם. רפטינג הוא ללא ספק אחת מהדרכים המרתקות והמרגשות ביותר. אין הרבה פעילויות שיגרמו לרמת האדרנלין בדם לזנק כמו  ירידה במורד אשד בדרגה חמש  בנהר סוער - שילוב של הרגשה עילאית משהיה בתוך רכבת הרים טבעית,  וכבוד לכוחו העצום של הטבע. המונח רפטינג (Rafting) מתאר שימוש בסירות מתנפחות לשיט בנהרות ונחלים  תוך מעבר מכשולים בדרגות קושי שונות, מדובר בענף ספורט צעיר למדי שהחל להתפשט כפעילות לציבור הרחב באמצע שנות השבעים של המאה העשרים. מקור המילה רפטינג במילה האנגלית המתארת רפסודה (Raft) ובחו"ל הוא מכונה  "רפטינג על מים לבנים" (White Water Rafting ) על שום צבעו הלבן של הקצף במים גועשים ואשדות .

הרפטינג שלנו

הטיולים שלנו כוללים רפטינג בנהרות ובנחלים המרהיבים אשר למרגלות הרי הדולומיטים באיטליה, בצפון יוון הציורית, באלפים המרטימיים וברומניה הפראית.רמת הרפטינג תלויה בנהר ובמועד ולרוב תנוע בין שיט רגוע ברמה 2 בסיומו של יום פעילות אתגר אחרת לבין רפטינג ברמה 4 ביום פעילות המוקדש לרפטינג.לקבוצות סגורות ניתן לתאם דרכנו מסעות על טהרת הרפטינג ובכל הרמות בעולם כולו . יום רפטינג טיפוסי משלב התארגנות, הדרכת בטיחות, שיט תוך עצירות בנקודות עניין , פיקניק ועוד ... בקיצור כיף אדיר ! דרגת הקושי מותאמת אישית. את הפעילות מובילים מדריכים מקומיים מהחברות הטובות בתחומן שיובילו אותנו בבטחה אל פינות חמד נסתרות. החופשה ככלל אינטנסיבית, אקסקלוסיבית, האווירה אינטימית והלינה מפנקת. בטיול משולבים בנוסף אלמנטים של העצמה אישית והעצמה קבוצתית. קהל היעד - לצעירים מגיל 12 ועד גיל הזהב... 

הצטרפו אלינו לחוויה ייחודית במקומות היפים בעולם

 חייגו: 050-6215657 (יאיר) או 050-5077082 (יוסי) 

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

עוד על רפטינג...

 

היסטוריה: נהרות  שימשו מאז ומתמיד כעורק תחבורה חשוב ביותר לאדם ובחלקים רבים בעולם גם כעורק תחבורה בלעדי. בחלקים הרגועים יחסית של נהרות סוערים השתמשו בעבר ברפסודות מאולתרות או בסירות עץ קשיחות על מנת לשוט בתוואי הנהר. הבעיות התעוררו באשדות המהירים ובקניונים הצרים והסוערים של הנהרות הללו. ניסיונות נועזים כמו זה של הגנרל פאוול שירד לשוט במורד הגרנד קניון ב-1842 הסתיימו לרוב בתבוסה לעוצמתם של איתנו הטבע.  החלקים הגועשים של רוב הנהרות נותרו בתוליים ולא עבירים עד לפיתוח סירות הרפטינג והקיאקים המודרניים בשלהי המאה העשרים. גם כיום עדיין קיימים נהרות רבים בעולם-במיוחד בארצות העולם השלישי-שאליהם טרם הגיעה השפעת האדם המודרני וניתן לפגוש בהם טבע בראשיתי. 

פריצת הדרך הגדולה בתחום החלה לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר סירות הצלה מתנפחות מגומי מעודפי הצבא האמריקאי נמכרו בשוק הפרטי והחלו לשמש שייטים הרפתקנים בנהרות. מכאן ועד לפיתוח טכניקות שיט חדשניות ושדרוג הסירות והציוד המרחק היה קצר. כיום השיט בנהרות סוערים הפך לפעילות נפוצה בתחום התיירות האתגרית והוא מציע מגוון רמות של פעילות בהתאמה ליכולות המטייל. 

סירות ציוד וטכניקה: הסירות המודרניות מתנפחות ומורכבות מאריגי גומי רבי שכבות ומספר תאי אוויר עצמאיים. הסירות קיימות בגדלים שונים ומתאימות למספר שונה של אנשים ולתנאי שיט שונים. קיימים גם מבנים שונים של סירות המאפיינים את ארץ המוצא וטכניקת השיט (מדריך משיט ומכוון או מטיילים משיטים ומדריך רק מכוון וכד'). בסירות המודרניות קיים מנגנון ריקון מים עצמי וניתן לתקן פנצ'רים בשטח בקלות. ציוד בטיחות חובה לשייטים כולל קסדות וחליפות ציפה ובמקרים של מים קרים מאד גם חליפות נאופרן.

דרוג האשדות בנהרות: נהוג לדרג את האשדות בנהר בסולם שנע מ-1 עד 6  כאשר דרגה 1 הוא השלו והשקט ביותר ו- 6 הוא הסוער והחזק ביותר. הדרוג נקבע על פי משתנים שונים: כמות המים הזורמת בנהר, זווית השיפוע, המכשולים, טמפרטורת המים ועוד. יש לזכור כי זהו דרוג האשדות בנהר ולא דרוג הנהר שכן לאורכו של נהר ייתכנו קטעים ברמות קושי שונות . רמות הקושי יכולות להשתנות לפי כמות המים בעונות הגשומות  ואחריהן.

דרגה 1 -"קל מאוד". מהירות זרימה אפסית, אין גלים/אשדות/פיתולים.

דרגה 2 - "קל". מהירות זרימה איטית, אשדות וגלים קטנים.

דרגה 3 -"בינוני". זרימת מים מהירה, הנהר תלול ומתפתל, סלעים בנהר יוצרים מעברים צרים שמקשים על מעבר הסירות.

דרגה 4 - "קשה". זרימת מים חזקה, נהר צר, תלול, מפותל, מלא בסלעים ומכשולים, היכולים להפוך את הסירה.

דרגה 5 - "קשה מאוד". מים סוערים, מדרגות נהר תלולות, גלים גבוהים היוצרים "בורות" בנהר שעלולים להפוך את הסירה בקלות.

דרגה 6 - "מסוכן". זרימת מים פרועה ולא מסודרת. בלתי עביר לסירות רפטינג ומחייב לעקוף את המכשול על היבשה.

בטיחות: כמו ענפי ספורט רבים אחרים , רפטינג הפך בטוח יותר במהלך השנים. מספר המומחים בתחום הולך וגדל והציוד הפך יותר ייחודי איכותי והכי חשוב-בטיחותי. נהרות שהיו בעבר נחלתם של מקצוענים בלבד הופכים זמינים ובטוחים לשיט למאות ואלפי מטיילים שעוברים הכשרה בסיסית בלבד. קיימים חוקי בטיחות עולמיים נוקשים כיום למפעילי רפטינג, החל מהסמכת מדריכים וסדר פעולות ברור לפני יציאה לנהר וכלה בתקנים לציוד, לבוש, וסירות . בחברות מסודרות יש תדרוכים, הסברים וסרטי בטיחות, רמת הסיכון הכללית לטיול רפטינג עם מדריכים מנוסים תוך שימוש בצעדי הבטיחות הנדרשים - נמוכה .

עם זאת הרפטינג עודנו פעילות הכרוכה בסיכון שאפשר למזער למינימום אך לעולם לא לבטלו לגמרי -לא ניתן לשלוט בכל הגורמים המעורבים ברפטינג שכן השחקן המרכזי הוא הטבע, ותנאיו משתנים ולא תמיד ניתנים לחיזוי, מאפיינים מסוימים בנהרות בלתי בטוחים מטבעם, כגון מערבולות, נפלי עצים, סכרים, סלעים חדים וכמובן אשדות בעלי דרגות גבוהות. זכרו כי רפטינג הוא ספורט הרפתקני ובטוח בתנאי ששומרים על כל כללי הבטיחות ולא מקלים בהם ראש.

טיפים חשובים לקראת יציאה לרפטינג: 

בחירת חברה מקצועית: חברה מקצועית ומנוסה תקפיד על  מדריכים מוסמכים ומיומנים, סירות וציוד תקני תקין ובטיחותי, נוהל מסודר לפעולה במצבי חירום, ערכות עז"ר, מכשירי קשר  מספר סירות מינימלי או ליווי ע"י קיאקים ועוד.

מועד שייט: רוב תאונות הרפטינג מתרחשות עקב שייט בלתי אחראי כשהנהר גבוה מדי לשייט. אסור לשוט בעונה הגשומה אלא רק אחריה ובתנאי שהתנאים מתאימים.

מיומנות אישית: חשוב לדעת שרפטינג בנהרות סוערים דורש יכולת שחייה וכושר גופני בסיסי. גם אם תפלו למים, ותשחו אשד, תישארו בחיים. חליפת ההצלה והקסדה אמורות להציף אתכם ובסופו של דבר להביאכם לחוף מבטחים. באופן עקרוני בדרגות הקושי הגבוהות לא דרוש ניסיון רפטינג קודם אם כי הוא מומלץ.

מיומנות מדריך: החשוב במשתנים ! לעולם אל תשכנעו מדריך רפטינג לרדת אשד שהוא חושש ממנו זה עלול לעלות לכם בחייכם!!!  גם אם האשד לא נראה סוער במיוחד, טעות קטנה במעבר אותו אשד עלולה להביא להתהפכות הסירה או נפילה למים .

קחו בחשבון שנפילות למים והתהפכות סירה, בנהר גועש הם דבר שכיח וחלק מהחוויה ...

הצטרפו אלינו לחוויה ייחודית במקומות היפים בעולם

 חייגו: 050-6215657 (יאיר) או 050-5077082 (יוסי) 

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

bottom of page